KHAU-17A12H-120
KHAU-17A12H-120
Enlarge
For Reference Only
Part Number KHAU-17A12H-120
LIXINC Part # KHAU-17A12H-120
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KHAU-17A12H-120 PCB Footprint and Symbol
KHAU-17A12H-120 Specifications
Part Number:KHAU-17A12H-120
Brand:Texas Instruments
Coil Current :11 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :120VAC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :5 A
Features :Lighted Indicator, Test Button
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :102 VAC
Must Release Voltage :-
Operate Time :13 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :6 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :240VAC - Max