T92P7A22-240
T92P7A22-240
Enlarge
For Reference Only
Part Number T92P7A22-240
LIXINC Part # T92P7A22-240
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T92P7A22-240 PCB Footprint and Symbol
T92P7A22-240 Specifications
Part Number:T92P7A22-240
Brand:Texas Instruments
Coil Current :16.7 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :240VAC
Contact Form :DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :30 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :192 VAC
Must Release Voltage :24 VAC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 65°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :15 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :277VAC - Nom