T9AS1L22-18
T9AS1L22-18
Enlarge
For Reference Only
Part Number T9AS1L22-18
LIXINC Part # T9AS1L22-18
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T9AS1L22-18 PCB Footprint and Symbol
T9AS1L22-18 Specifications
Part Number:T9AS1L22-18
Brand:Texas Instruments
Coil Current :50 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :18VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :30 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :13.5 VDC
Must Release Voltage :1.8 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 85°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :15 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :277VAC - Max