T92S11A22-208
T92S11A22-208
Enlarge
For Reference Only
Part Number T92S11A22-208
LIXINC Part # T92S11A22-208
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 208V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T92S11A22-208 PCB Footprint and Symbol
T92S11A22-208 Specifications
Part Number:T92S11A22-208
Brand:Texas Instruments
Coil Current :19.2 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :208VAC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :30 A
Features :-
Mounting Type :Chassis Mount
Must Operate Voltage :166.4 VAC
Must Release Voltage :20.8 VAC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-55°C ~ 65°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :15 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :277VAC - Nom