PT570L24
PT570L24
Enlarge
For Reference Only
Part Number PT570L24
LIXINC Part # PT570L24
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PT570L24 PCB Footprint and Symbol
PT570L24 Specifications
Part Number:PT570L24
Brand:Texas Instruments
Coil Current :30.8 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :6 A
Features :Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :2.4 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :10 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :240VAC - Max