KUP-17D19-24
KUP-17D19-24
Enlarge
For Reference Only
Part Number KUP-17D19-24
LIXINC Part # KUP-17D19-24
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models KUP-17D19-24 PCB Footprint and Symbol
KUP-17D19-24 Specifications
Part Number:KUP-17D19-24
Brand:Texas Instruments
Coil Current :75 mA
Coil Insulation :Class B
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :4PDT (4 Form C)
Contact Material :Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :10 A
Features :-
Mounting Type :Socketable
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :-
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-45°C ~ 50°C
Seal Rating :-
Switching Voltage :240VAC - Max