RZF1-1A4-L012
RZF1-1A4-L012
Enlarge
For Reference Only
Part Number RZF1-1A4-L012
LIXINC Part # RZF1-1A4-L012
Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RZF1-1A4-L012 PCB Footprint and Symbol
RZF1-1A4-L012 Specifications
Part Number:RZF1-1A4-L012
Brand:Texas Instruments
Coil Current :44.2 mA
Coil Insulation :Class F
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :16 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :8.4 VDC
Must Release Voltage :1.2 VDC
Operate Time :8 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :6 ms
Seal Rating :Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :400VAC - Max