BR246D-320B1-28V
BR246D-320B1-28V
Enlarge
For Reference Only
Part Number BR246D-320B1-28V
LIXINC Part # BR246D-320B1-28V
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description 2PDT 10 AMP SUPRESSED RELAY
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BR246D-320B1-28V PCB Footprint and Symbol
BR246D-320B1-28V Specifications
Part Number:BR246D-320B1-28V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :87.5 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :28VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :-
Contact Rating (Current) :10 A
Features :-
Mounting Type :-
Must Operate Voltage :18 VDC
Must Release Voltage :5.1 VDC
Operate Time :15 ms
Operating Temperature :-70°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :15 ms
Seal Rating :-
Switching Voltage :208VAC, 28VDC - Max