DS1E-SL-DC24V
DS1E-SL-DC24V
Enlarge
For Reference Only
Part Number DS1E-SL-DC24V
LIXINC Part # DS1E-SL-DC24V
Manufacturer Panasonic
Category
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24VDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DS1E-SL-DC24V PCB Footprint and Symbol
DS1E-SL-DC24V Specifications
Part Number:DS1E-SL-DC24V
Brand:Texas Instruments
Coil Current :3.8 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Latching, Single Coil
Coil Voltage :24VDC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Material :Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :2 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :19.2 VDC
Must Release Voltage :-
Operate Time :10 ms
Operating Temperature :-40°C ~ 70°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :5 ms
Seal Rating :Sealed - Fully
Switching Voltage :250VAC, 220VDC - Max