JMSPD-12XL
JMSPD-12XL
Enlarge
For Reference Only
Part Number JMSPD-12XL
LIXINC Part # JMSPD-12XL
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description JMSPD-12XL=M39016/16-027L
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JMSPD-12XL PCB Footprint and Symbol
JMSPD-12XL Specifications
Part Number:JMSPD-12XL
Brand:Texas Instruments
Coil Current :-
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :Diode
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :7 VDC
Must Release Voltage :0.64 VDC
Operate Time :4 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :7.5 ms
Seal Rating :Sealed - Hermetically
Switching Voltage :115VAC, 28VDC - Max