JMSPD-12XM
JMSPD-12XM
Enlarge
For Reference Only
Part Number JMSPD-12XM
LIXINC Part # JMSPD-12XM
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description JMSPD-12XM = M39016/16-027M
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JMSPD-12XM PCB Footprint and Symbol
JMSPD-12XM Specifications
Part Number:JMSPD-12XM
Brand:Texas Instruments
Coil Current :-
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :Diode
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :7 VDC
Must Release Voltage :0.64 VDC
Operate Time :4 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :7.5 ms
Seal Rating :Sealed - Hermetically
Switching Voltage :115VAC, 28VDC - Max