JMSCD-12XMS
JMSCD-12XMS
Enlarge
For Reference Only
Part Number JMSCD-12XMS
LIXINC Part # JMSCD-12XMS
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JMSCD-12XMS PCB Footprint and Symbol
JMSCD-12XMS Specifications
Part Number:JMSCD-12XMS
Brand:Texas Instruments
Coil Current :-
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :Diode
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :7 VDC
Must Release Voltage :0.64 VDC
Operate Time :4 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :7.5 ms
Seal Rating :Sealed - Hermetically
Switching Voltage :115VAC, 28VDC - Max