J1MSC-12XP
J1MSC-12XP
Enlarge
For Reference Only
Part Number J1MSC-12XP
LIXINC Part # J1MSC-12XP
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description J1MSC-12XP = M39016/10-035P
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models J1MSC-12XP PCB Footprint and Symbol
J1MSC-12XP Specifications
Part Number:J1MSC-12XP
Brand:Texas Instruments
Coil Current :11.7 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :SPDT (1 Form C)
Contact Material :Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :7 VDC
Must Release Voltage :0.63 VDC
Operate Time :4 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :2.5 ms
Seal Rating :Sealed - Hermetically
Switching Voltage :115VAC, 28VDC - Max