JMAWDD-12XP
JMAWDD-12XP
Enlarge
For Reference Only
Part Number JMAWDD-12XP
LIXINC Part # JMAWDD-12XP
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description JMAWDD-12XP = M39016/20-010P
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JMAWDD-12XP PCB Footprint and Symbol
JMAWDD-12XP Specifications
Part Number:JMAWDD-12XP
Brand:Texas Instruments
Coil Current :32.8 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :Diode
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :8 VDC
Must Release Voltage :1.1 VDC
Operate Time :2 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :4 ms
Seal Rating :Sealed - Hermetically
Switching Voltage :115VAC, 28VDC - Max