JMAWT-12XL
JMAWT-12XL
Enlarge
For Reference Only
Part Number JMAWT-12XL
LIXINC Part # JMAWT-12XL
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description JMAWT-12XL = M28776/1-016L
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JMAWT-12XL PCB Footprint and Symbol
JMAWT-12XL Specifications
Part Number:JMAWT-12XL
Brand:Texas Instruments
Coil Current :35.8 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :Diode
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :7 VDC
Must Release Voltage :0.63 VDC
Operate Time :2 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :7.5 ms
Seal Rating :Sealed - Hermetically
Switching Voltage :115VAC, 28VDC - Max