JMACT-18XL
JMACT-18XL
Enlarge
For Reference Only
Part Number JMACT-18XL
LIXINC Part # JMACT-18XL
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description JMACT-18XL=M28776/1-029L
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models JMACT-18XL PCB Footprint and Symbol
JMACT-18XL Specifications
Part Number:JMACT-18XL
Brand:Texas Instruments
Coil Current :20.5 mA
Coil Insulation :-
Coil Type :Non Latching
Coil Voltage :18VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :1 A
Features :Diode
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :10.5 VDC
Must Release Voltage :0.91 VDC
Operate Time :2 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C
Product Status :Active
Relay Type :General Purpose
Release Time :7.5 ms
Seal Rating :Sealed - Hermetically
Switching Voltage :115VAC, 28VDC - Max