HMB1201G01M
HMB1201G01M
Enlarge
For Reference Only
Part Number HMB1201G01M
LIXINC Part # HMB1201G01M
Manufacturer TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Category
Description HMB1201G01M = M39016/22-016M
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HMB1201G01M PCB Footprint and Symbol
HMB1201G01M Specifications
Part Number:HMB1201G01M
Brand:Texas Instruments
Coil Current :-
Coil Insulation :-
Coil Type :-
Coil Voltage :12VDC
Contact Form :DPDT (2 Form C)
Contact Material :Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current) :2 A
Features :-
Mounting Type :Through Hole
Must Operate Voltage :7.2 VDC
Must Release Voltage :0.7 VDC
Operate Time :5 ms
Operating Temperature :-65°C ~ 125°C