THS254K7J
THS254K7J
Enlarge
For Reference Only
Part Number THS254K7J
LIXINC Part # THS254K7J
Manufacturer TE Connectivity AMP Connectors
Category
Description RES CHAS MNT 4.7K OHM 5% 25W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models THS254K7J PCB Footprint and Symbol
THS254K7J Specifications
Part Number:THS254K7J
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Aluminum
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :-
Lead Style :Solder Lugs
Mounting Feature :Flanges
Operating Temperature :-55°C ~ 200°C
Package / Case :Axial, Box
Power (Watts) :25W
Product Status :Active
Resistance :4.7 kOhms
Temperature Coefficient :±30ppm/°C
Tolerance :±5%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700