850FR25E
850FR25E
Enlarge
For Reference Only
Part Number 850FR25E
LIXINC Part # 850FR25E
Manufacturer Ohmite
Category
Description RES CHAS MNT 0.25 OHM 1% 50W
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 850FR25E PCB Footprint and Symbol
850FR25E Specifications
Part Number:850FR25E
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Aluminum
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :-
Lead Style :Solder Lugs
Mounting Feature :Flanges
Operating Temperature :-55°C ~ 275°C
Package / Case :Axial, Box
Power (Watts) :50W
Product Status :Active
Resistance :250 mOhms
Temperature Coefficient :±90ppm/°C
Tolerance :±1%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700