PC-503R000JE66
PC-503R000JE66
Enlarge
For Reference Only
Part Number PC-503R000JE66
LIXINC Part # PC-503R000JE66
Manufacturer Vishay / Dale
Category
Description RES CHAS MNT 3 OHM 5%
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PC-503R000JE66 PCB Footprint and Symbol
PC-503R000JE66 Specifications
Part Number:PC-503R000JE66
Brand:Texas Instruments
Coating, Housing Type :Ceramic
Composition :Wirewound
Failure Rate :-
Features :Flame Proof, Safety
Mounting Feature :Brackets (not included)
Operating Temperature :-55°C ~ 275°C
Package / Case :Radial, Rectangular Case
Power (Watts) :50W
Product Status :Obsolete
Resistance :3 Ohms
Temperature Coefficient :±300ppm/°C
Tolerance :±5%
The Products You May Be Interested In
HS50 20R J HS50 20R J RES CHAS MNT 20 OHM 5% 50W 24700