UCR03EVPFLR180
UCR03EVPFLR180
Enlarge
For Reference Only
Part Number UCR03EVPFLR180
LIXINC Part # UCR03EVPFLR180
Manufacturer ROHM Semiconductor
Category
Description RES 0.18 OHM 1% 1/4W 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UCR03EVPFLR180 PCB Footprint and Symbol
UCR03EVPFLR180 Specifications
Part Number:UCR03EVPFLR180
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Automotive AEC-Q200, Current Sense
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :0.25W, 1/4W
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Resistance :180 mOhms
Supplier Device Package :0603
Temperature Coefficient :0/ +150ppm/°C
Tolerance :±1%