CR0201-20W-2802FT
CR0201-20W-2802FT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CR0201-20W-2802FT
LIXINC Part # CR0201-20W-2802FT
Manufacturer Venkel LTD
Category
Description RES 28K OHM 1% 1/20W 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CR0201-20W-2802FT PCB Footprint and Symbol
CR0201-20W-2802FT Specifications
Part Number:CR0201-20W-2802FT
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :0.05W, 1/20W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :28 kOhms
Supplier Device Package :0201
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±1%