CR0603-16W-6983FT
CR0603-16W-6983FT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CR0603-16W-6983FT
LIXINC Part # CR0603-16W-6983FT
Manufacturer Venkel LTD
Category
Description RES 698K OHM 1% 1/16W 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CR0603-16W-6983FT PCB Footprint and Symbol
CR0603-16W-6983FT Specifications
Part Number:CR0603-16W-6983FT
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :0.063W, 1/16W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :698 kOhms
Supplier Device Package :0603
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%