CR-01FL0--240R
CR-01FL0--240R
Enlarge
For Reference Only
Part Number CR-01FL0--240R
LIXINC Part # CR-01FL0--240R
Manufacturer Viking Tech
Category
Description RES 240 OHM 1% 1/20W 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CR-01FL0--240R PCB Footprint and Symbol
CR-01FL0--240R Specifications
Part Number:CR-01FL0--240R
Failure Rate :-
Features :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :0.05W, 1/20W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :240 Ohms
Supplier Device Package :0201
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±1%