CR0603-16W-4R70FT
CR0603-16W-4R70FT
Enlarge
For Reference Only
Part Number CR0603-16W-4R70FT
LIXINC Part # CR0603-16W-4R70FT
Manufacturer Venkel LTD
Category
Description RES 4.7 OHM 1% 1/16W 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CR0603-16W-4R70FT PCB Footprint and Symbol
CR0603-16W-4R70FT Specifications
Part Number:CR0603-16W-4R70FT
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :0.063W, 1/16W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :4.7 Ohms
Supplier Device Package :0603
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±1%