RLT0816-2-R500-FNH
RLT0816-2-R500-FNH
Enlarge
For Reference Only
Part Number RLT0816-2-R500-FNH
LIXINC Part # RLT0816-2-R500-FNH
Manufacturer Delta Electronics
Category
Description RES 0.5 OHM 1% 1/8W 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RLT0816-2-R500-FNH PCB Footprint and Symbol
RLT0816-2-R500-FNH Specifications
Part Number:RLT0816-2-R500-FNH
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :0.125W, 1/8W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :500 mOhms
Supplier Device Package :0603
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±1%