RM04F5900CT
RM04F5900CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number RM04F5900CT
LIXINC Part # RM04F5900CT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description RES SMD 590 OHM 1% 1/16W 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RM04F5900CT PCB Footprint and Symbol
RM04F5900CT Specifications
Part Number:RM04F5900CT
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :0.063W, 1/16W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :590 Ohms
Supplier Device Package :0402
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%