RM02J103CT
RM02J103CT
Enlarge
For Reference Only
Part Number RM02J103CT
LIXINC Part # RM02J103CT
Manufacturer CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Category
Description RES SMD 10K OHM 5% 1/20W 0201
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RM02J103CT PCB Footprint and Symbol
RM02J103CT Specifications
Part Number:RM02J103CT
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :0.05W, 1/20W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :10 kOhms
Supplier Device Package :0201
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±5%