73WL4R016J
73WL4R016J
Enlarge
For Reference Only
Part Number 73WL4R016J
LIXINC Part # 73WL4R016J
Manufacturer CTS Corporation
Category
Description RES 0.016 OHM 5% 3/4W 1206 WIDE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 73WL4R016J PCB Footprint and Symbol
73WL4R016J Specifications
Part Number:73WL4R016J
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Power (Watts) :0.75W, 3/4W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :16 mOhms
Supplier Device Package :1206
Temperature Coefficient :±500ppm/°C
Tolerance :±5%