73L4R91F
73L4R91F
Enlarge
For Reference Only
Part Number 73L4R91F
LIXINC Part # 73L4R91F
Manufacturer CTS Corporation
Category
Description RES 0.91 OHM 1% 1/4W 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 73L4R91F PCB Footprint and Symbol
73L4R91F Specifications
Part Number:73L4R91F
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Current Sense
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :0.25W, 1/4W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :910 mOhms
Supplier Device Package :1206
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%