73WL4R120F
73WL4R120F
Enlarge
For Reference Only
Part Number 73WL4R120F
LIXINC Part # 73WL4R120F
Manufacturer CTS Corporation
Category
Description RES 0.12 OHM 1% 3/4W 1206 WIDE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 73WL4R120F PCB Footprint and Symbol
73WL4R120F Specifications
Part Number:73WL4R120F
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Power (Watts) :0.75W, 3/4W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :120 mOhms
Supplier Device Package :1206
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±1%