73L5R68J
73L5R68J
Enlarge
For Reference Only
Part Number 73L5R68J
LIXINC Part # 73L5R68J
Manufacturer CTS Corporation
Category
Description RES 0.68 OHM 5% 1/2W 1210
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 73L5R68J PCB Footprint and Symbol
73L5R68J Specifications
Part Number:73L5R68J
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Current Sense
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :680 mOhms
Supplier Device Package :1210
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±5%