MFL1210R1600FS
MFL1210R1600FS
Enlarge
For Reference Only
Part Number MFL1210R1600FS
LIXINC Part # MFL1210R1600FS
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description CURRENT SENSE RES 1/2W .160 OHM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MFL1210R1600FS PCB Footprint and Symbol
MFL1210R1600FS Specifications
Part Number:MFL1210R1600FS
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Film
Failure Rate :-
Features :Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :1210 (3225 Metric)
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :160 mOhms
Supplier Device Package :1210
Temperature Coefficient :±200ppm/°C
Tolerance :±1%