MSMA2512R1750FEN
MSMA2512R1750FEN
Enlarge
For Reference Only
Part Number MSMA2512R1750FEN
LIXINC Part # MSMA2512R1750FEN
Manufacturer Eaton-Electronics Division
Category
Description CURRENT SENSE RES 2W .175 OHM
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MSMA2512R1750FEN PCB Footprint and Symbol
MSMA2512R1750FEN Specifications
Part Number:MSMA2512R1750FEN
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Element
Failure Rate :-
Features :Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 170°C
Package / Case :2512 (6432 Metric)
Power (Watts) :2W
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Resistance :175 mOhms
Supplier Device Package :2512
Temperature Coefficient :±50ppm/°C
Tolerance :±1%