73WE4R020J
73WE4R020J
Enlarge
For Reference Only
Part Number 73WE4R020J
LIXINC Part # 73WE4R020J
Manufacturer CTS Corporation
Category
Description RES 0.02 OHM 5% 3/4W 1206 WIDE
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 73WE4R020J PCB Footprint and Symbol
73WE4R020J Specifications
Part Number:73WE4R020J
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Current Sense
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Power (Watts) :0.75W, 3/4W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :20 mOhms
Supplier Device Package :1206
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±5%