73E4R050F
73E4R050F
Enlarge
For Reference Only
Part Number 73E4R050F
LIXINC Part # 73E4R050F
Manufacturer CTS Corporation
Category
Description RES 0.05 OHM 1% 1/2W 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 73E4R050F PCB Footprint and Symbol
73E4R050F Specifications
Part Number:73E4R050F
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Current Sense
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :50 mOhms
Supplier Device Package :1206
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%