Y4072300R000F0R
Y4072300R000F0R
Enlarge
For Reference Only
Part Number Y4072300R000F0R
LIXINC Part # Y4072300R000F0R
Manufacturer VPG Foil
Category
Description RES SMD 300 OHM 1% 1/5W 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Y4072300R000F0R PCB Footprint and Symbol
Y4072300R000F0R Specifications
Part Number:Y4072300R000F0R
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Foil
Failure Rate :-
Features :Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :0.2W, 1/5W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :300 Ohms
Supplier Device Package :0805
Temperature Coefficient :±0.2ppm/°C
Tolerance :±1%