Y16291K62000T9W
Y16291K62000T9W
Enlarge
For Reference Only
Part Number Y16291K62000T9W
LIXINC Part # Y16291K62000T9W
Manufacturer VPG Foil
Category
Description RES SMD 1.62K OHM 1/10W 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Y16291K62000T9W PCB Footprint and Symbol
Y16291K62000T9W Specifications
Part Number:Y16291K62000T9W
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 150°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :0.1W, 1/10W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :1.62 kOhms
Supplier Device Package :0805
Temperature Coefficient :±0.2ppm/°C
Tolerance :±0.01%