CC1206KKX7RCBB272
CC1206KKX7RCBB272
Enlarge
For Reference Only
Part Number CC1206KKX7RCBB272
LIXINC Part # CC1206KKX7RCBB272
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 2700PF 1KV X7R 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CC1206KKX7RCBB272 PCB Footprint and Symbol
CC1206KKX7RCBB272 Specifications
Part Number:CC1206KKX7RCBB272
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :2700 pF
Failure Rate :-
Features :High Voltage
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Ratings :-
Temperature Coefficient :X7R
Thickness (Max) :-
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :1000V (1kV)