AC1206KKX7R0BB474
AC1206KKX7R0BB474
Enlarge
For Reference Only
Part Number AC1206KKX7R0BB474
LIXINC Part # AC1206KKX7R0BB474
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AC1206KKX7R0BB474 PCB Footprint and Symbol
AC1206KKX7R0BB474 Specifications
Part Number:AC1206KKX7R0BB474
Brand:Texas Instruments
Applications :Automotive
Capacitance :0.47 µF
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Lead Spacing :-
Lead Style :-
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Temperature Coefficient :X7R
Thickness (Max) :-
Tolerance :±10%
Voltage - Rated :100V