CQ0805JRNPOYBN560
CQ0805JRNPOYBN560
Enlarge
For Reference Only
Part Number CQ0805JRNPOYBN560
LIXINC Part # CQ0805JRNPOYBN560
Manufacturer YAGEO
Category
Description CAP CER 56PF 250V C0G/NPO 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CQ0805JRNPOYBN560 PCB Footprint and Symbol
CQ0805JRNPOYBN560 Specifications
Part Number:CQ0805JRNPOYBN560
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :56 pF
Mounting Type :Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :-55°C ~ 125°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :C0G, NP0
Tolerance :±5%
Voltage - Rated :250V