CR-05FA7---5K9
CR-05FA7---5K9
Enlarge
For Reference Only
Part Number CR-05FA7---5K9
LIXINC Part # CR-05FA7---5K9
Manufacturer Viking Tech
Category
Description RES 5.9K OHM 1% 1/8W 0805
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CR-05FA7---5K9 PCB Footprint and Symbol
CR-05FA7---5K9 Specifications
Part Number:CR-05FA7---5K9
Failure Rate :-
Features :Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :0.125W, 1/8W
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Resistance :5.9 kOhms
Supplier Device Package :0805
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%