CR-02DE6--44K2
CR-02DE6--44K2
Enlarge
For Reference Only
Part Number CR-02DE6--44K2
LIXINC Part # CR-02DE6--44K2
Manufacturer Viking Tech
Category
Description RES 44.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CR-02DE6--44K2 PCB Footprint and Symbol
CR-02DE6--44K2 Specifications
Part Number:CR-02DE6--44K2
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :0.063W, 1/16W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :44.2 kOhms
Supplier Device Package :0402
Temperature Coefficient :±50ppm/°C
Tolerance :±0.5%