AS06FTE1000
AS06FTE1000
Enlarge
For Reference Only
Part Number AS06FTE1000
LIXINC Part # AS06FTE1000
Manufacturer Viking Tech
Category
Description RES 100 OHM 1% 1/4W 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AS06FTE1000 PCB Footprint and Symbol
AS06FTE1000 Specifications
Part Number:AS06FTE1000
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Anti-Sulfur
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :0.25W, 1/4W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :100 Ohms
Supplier Device Package :1206
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%