CS10FTER160
CS10FTER160
Enlarge
For Reference Only
Part Number CS10FTER160
LIXINC Part # CS10FTER160
Manufacturer Viking Tech
Category
Description RES 160M OHM 1% 3/4W 2010
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CS10FTER160 PCB Footprint and Symbol
CS10FTER160 Specifications
Part Number:CS10FTER160
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Current Sense
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :2010 (5025 Metric)
Power (Watts) :0.75W, 3/4W
Product Status :Active
Ratings :-
Resistance :160 mOhms
Supplier Device Package :2010
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%