CR-03FA7--4K53
CR-03FA7--4K53
Enlarge
For Reference Only
Part Number CR-03FA7--4K53
LIXINC Part # CR-03FA7--4K53
Manufacturer Viking Tech
Category
Description RES 4.53K OHM 1% 1/10W 0603
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CR-03FA7--4K53 PCB Footprint and Symbol
CR-03FA7--4K53 Specifications
Part Number:CR-03FA7--4K53
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :0.1W, 1/10W
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Resistance :4.53 kOhms
Supplier Device Package :0603
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%