PWR06FTEU2053
PWR06FTEU2053
Enlarge
For Reference Only
Part Number PWR06FTEU2053
LIXINC Part # PWR06FTEU2053
Manufacturer Viking Tech
Category
Description RES 205K OHM 1% 1/2W 1206
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PWR06FTEU2053 PCB Footprint and Symbol
PWR06FTEU2053 Specifications
Part Number:PWR06FTEU2053
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :1206 (3216 Metric)
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Ratings :AEC-Q200
Resistance :205 kOhms
Supplier Device Package :1206
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%