PWR220T-20-R500F
PWR220T-20-R500F
Enlarge
For Reference Only
Part Number PWR220T-20-R500F
LIXINC Part # PWR220T-20-R500F
Manufacturer Bourns, Inc.
Category
Description RES 0.5 OHM 1% 20W TO220-2
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PWR220T-20-R500F PCB Footprint and Symbol
PWR220T-20-R500F Specifications
Part Number:PWR220T-20-R500F
Brand:Texas Instruments
Composition :Thick Film
Failure Rate :-
Features :Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :TO-220-2, Variant
Power (Watts) :20W
Product Status :Active
Resistance :500 mOhms
Supplier Device Package :TO-220-2
Temperature Coefficient :±100ppm/°C
Tolerance :±1%