MF1/2W4R7FT
MF1/2W4R7FT
Enlarge
For Reference Only
Part Number MF1/2W4R7FT
LIXINC Part # MF1/2W4R7FT
Manufacturer Lumimax Optoelectronics Technology
Category
Description Metal film fixed resistor, 1/2W,
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MF1/2W4R7FT PCB Footprint and Symbol
MF1/2W4R7FT Specifications
Part Number:MF1/2W4R7FT
Brand:Texas Instruments
Composition :Metal Film
Failure Rate :-
Features :-
Height - Seated (Max) :-
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :Axial
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Resistance :4.7 Ohms
Supplier Device Package :Axial
Temperature Coefficient :±50ppm/°C
Tolerance :±1%