MF1/2W510KFT
MF1/2W510KFT
Enlarge
For Reference Only
Part Number MF1/2W510KFT
LIXINC Part # MF1/2W510KFT
Manufacturer Lumimax Optoelectronics Technology
Category
Description Metal film fixed resistor, 1/2W,
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MF1/2W510KFT PCB Footprint and Symbol
MF1/2W510KFT Specifications
Part Number:MF1/2W510KFT
Number of Terminations :2
Operating Temperature :-55°C ~ 155°C
Package / Case :Axial
Power (Watts) :0.5W, 1/2W
Product Status :Active
Resistance :510 kOhms
Supplier Device Package :Axial
Temperature Coefficient :±50ppm/°C
Tolerance :±1%